Biz Kimiz?

Bu blog, kafayı dijitalleşme serüvenimize takmış bir grup ebeveyn namıdiğer dijital göçmen tarafından, dijital yerlilerle birlikte yürütülmek üzere kuruldu.

Buradaki dijital göçmenler aşağı-yukarı şöyle kimseler:

Dijitalleşmeyi ve dijital dünyayla kurduğumuz ilişkileri düşünsel olarak cezbedici bir konu olarak bulmalarının yanı sıra, onu “evdeki/eldeki ergenlerle” birlikte deneyimlediklerinden olsa gerek; bu noktada bir durmayı, sakin olmayı, dijital coşkuyu da ona karşı atılan ürkütücü çığlıkları ve koparılan yaygaraları da bir kenara bırakmayı ve meseleyi en azından çocuklarımız merkezinde nasıl tartışmamız gerektiğini bir düşünmemizi öneriyorlar.

Bu konudaki duruşları ergenlerle karşılaşmalar içeren akademik & profesyonel & kişisel deneyimleriyle biçimlendi. Bu deneyimler, onlara sık sık ergenleri ve gençleri tartışma ortamlarına katmadıkça anlama çabamıza yanıt alamayacağımızı ve onların katkısı olmaksızın çalışır bir sistem ve doğru işler bilgiyi üretemeyeceğimizi telkin etti. Bunun için işe kendi çocuklarından başlayarak bir “Keşif Birliği” kurdular ve onlara “hadi birlikte düşünelim!” dediler.

Bizim dijital yerliler kimler ve burada ne yapıyorlar?  

İlk halkayı kendi çocuklarımız oluşturuyordu, sonra onlara arkadaşları ve sahada çalıştığımız diğer ergenler ve onların arkadaşları eklendi. Giderek de büyümesini, ergenlerin ve gençlerin artan oranda söze karışmasını arzu ediyoruz. Çevrimiçi gruplarda yaptığımız tartışmaları buraya ve sosyal medya hesaplarına taşımayı hedefliyoruz. Onlar; kendileri, teknolojiyle kurdukları ilişkiler, dijital medya tercihleri, dijital göçmenlerle ilgili görüşleri, dijitalleşmeyi değerlendiriş biçimleri ve bu evrene ve kendi gündemlerine dair diğer her şeyle birlikte buradalar. Zira onlara ilişkin tanımlamaları, etiketleri ve kalıp yargıları vs. bir elbise olarak kabul etmemek için kendi anlam dünyalarını bize açmak zorunda olduklarının farkındalar. Zaten bu konuda bir direnç gösteriyor da değiller. O yüzden blog oluşturma fikrinin biz ebeveynlerden çıktığını söylemek doğru ise de onlarla giriştiğimiz işlerin ve onların çok değerli düşünsel katkılarının bizi buna yönlendirdiğini ifade etmemiz gerekir. Onlara bu alanı açmak zorundaydık! Zorundayız!

%d blogcu bunu beğendi: